Preskočiť na obsah stránky

Výskumná agentúra

Dnes je nedeľa, 18.04.2021

Hlavná stránka  Operačný program Výskum a vývoj  Aktuality  

Vo Zvolene vedia ,,predpovedať“ budúcnosť lesa

26.06.2014

Technická univerzita vo Zvolene má jedno z najmodernejších vedecko-výskumných pracovísk na Slovensku, ktoré je výnimočné aj v Európe. Raritou je virtuálna jaskyňa vybavená 3D simuláciou. Funguje ako trenažér a dajú sa v nej programovať situácie z drevárskej a lesníckej praxe. Vedecký tím, študenti, lesníci či dizajnéri môžu vidieť aj to, ako bude les vyzerať o 20 rokov.

Univerzita získala na projekt takmer štyri milióny eur v rámci operačného programu Výskum a vývoj. Vďaka špičkovo vybavenej jaskyni visiacej vo vzduchu, ktorej nechýba ani virtuálny pohľad do koruny stromov a pôdy, možno zistiť aj to, koľko bude mať les kubíkov dreva, aké budú jeho výnosy, či ktoré stromy treba spíliť. ,,Chceme nielen predpovedať, ale aj vedieť, ako sa na základe modelovania bude porast vyvíjať. Virtuálnym lesom sa vieme prechádzať, jednou rukou vieme ovládať pohyb a druhou rukou vyznačovať zásahy, ktoré v tom lese chceme urobiť. A čo je vlastne veľmi dobré, že na základe matematických modelov a prepojení vieme potom odhadnúť, aký po našom zásahu bude vývoj lesa,“ uviedol Rudolf Kropil, rektor univerzity.

Agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ schválila univerzite celkovo deväť projektov za 20,5 mil. eur. Využila ich napríklad aj na projekt Centra excelentnosti pre adaptívne lesné ekosystémy. V oblasti lesníctva sa vďaka eurofondom financoval aj výskum a vývoj špeciálnych lanových zariadení – špeciálneho lanového vozíka, čo je svetovo unikátne technické riešenie pre približovanie dreva. Tento projekt v roku 2010 získal Cenu Jána Bahýla, ktorú udeľuje Úrad priemyselného vlastníctva za patent.

 
Začiatok stránky
 
Začiatok stránky Začiatok stránky