Preskočiť na obsah stránky

Výskumná agentúra

Dnes je nedeľa, 18.04.2021

Hlavná stránka  Operačný program Výskum a vývoj  Aktuality  

Eurofondy prispeli na výskum SAV sumou 155 miliónov eur

09.05.2014

Už viac ako 60 rokov sústreďuje Slovenská akadémia vied (SAV) na svojich pracoviskách najvýznamnejších vedcov. V programovom období 2007-2013 im eurofondy umožnili realizovať až 73 projektov. Podľa predsedu SAV spočíva ich najväčší prínos v investícii do infraštruktúry výskumu a vývoja, v skvalitnení prístrojov a taktiež v rekonštrukcii ústavov akadémie. 

V operačnom programe Výskum a vývoj získala SAV na projekty nenávratné finančné príspevky vo výške takmer 155 miliónov eur prostredníctvom Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ (ASFEU). ,,Myslím si, že táto suma bola v rámci štrukturálnych fondov viac ako dostatočná. Najdôležitejšie je, že akademická sféra sa v projektoch prepojila so súkromnou, zabezpečil sa prenos poznatkov do praxe a podporili sa centrá excelentnosti. Na tie išlo najviac, takmer 68 miliónov eur,“ uviedol Marián Kostolányi, generálny riaditeľ ASFEU.

Mnohé projekty vedcov zviditeľnili Slovensko. Jedným z nich je skúmanie slnečnej koróny unikátnym prístrojom zakúpeným z eurofondov, ktorý je jediný v Európe. Ďalší prístroj astronómov (bolidová kamera) bol začlenený do Európskej bolidovej siete, ktorá sleduje dopady väčších telies do atmosféry alebo až na zemský povrch. O spoluprácu na výskume požiadali našich vedcov Američania.

Výskumy vedeckých pracovníkov nám možno v blízkej budúcnosti pomôžu účinne bojovať s kliešťami, ktoré spôsobujú veľmi vážne ochorenia u ľudí. ,,Snažíme sa vyvinúť takú vakcínu, ktorá pochádza zo slinných žliaz kliešťov, sú to rôzne bielkoviny a tieto by mali slúžiť na vakcináciu. Zabránia tomu, aby kliešť nerušene mohol cicať krv a zároveň prenášať tieto ochorenia. Musíme pripraviť perfektnú diagnostiku,“ uviedol Jaromír Pastorek, predseda SAV.

SAV vo výskumnej činnosti významne spolupracovala nielen so súkromným sektorom, ale ako partner aj s mnohými univerzitami.

 
Začiatok stránky
 
Začiatok stránky Začiatok stránky