Preskočiť na obsah stránky

Výskumná agentúra

Dnes je utorok, 19.01.2021

Hlavná stránka  Operačný program Výskum a vývoj  Aktuality  

Eurofondy pomáhajú v boji s nákazou zvierat

02.10.2014

Základom zdravej potraviny je zdravé zviera. Význam tohto tvrdenia si uvedomujú i slovenskí odborníci a v rámci výskumu realizovanom na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach sa venujú výskumu infekčných chorôb zvierat prenášaných na ľudí prostredníctvom potravín. Skúmanie biologických rizík v potravinách prebieha priamo na univerzite v zriadenom excelentnom pracovisku. 

      Centrum excelentnosti pre nákazy zvierat a zoonózy, vybudovala univerzita v spolupráci s Parazitologickým ústavom Slovenskej akadémie vied za viac ako 1,2 milióna eur z prostriedkov Európskej únie. Svoju vedecko-výskumnú činnosť zameralo na biologické riziká potravín, ktoré so sebou prinášajú mikroorganizmy. Cieľom je zabezpečiť potravinovú kvalitu a bezpečnosť prevenciou chorobnosti úžitkových zvierat. „Úlohou projektu je schopnosť izolovať choroboplodné zárodky a určiť aké toxické látky produkujú do svojho prostredia,“ spresnil rektor univerzity Emil Pilipčinec.

      „Vážime si schopnosti slovenských vedeckých pracovníkov, ako i úspechy vysokých škôl v tejto oblasti. I preto vítame možnosť financovať práve vedu a výskum prostredníctvom eurofondov a tešíme sa z dosahovaných úspechov,“ hovorí minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini.

      V rámci projektu univerzita vybudovala aj jediné laboratórium na Slovensku, v ktorom sa realizuje experimentálny výskum na zvieracích modeloch za veľmi prísnych legislatívnych podmienok v takzvanom bezmikróbnom prostredí. Vedci v ňom skúmajú vzťah medzi potenciálnym zárodkom - patogénom a hostiteľom a objavujú nové očkovacie látky, ktoré chránia nielen zvieratá, ale predovšetkým ľudské zdravie.

      Univerzita v rámci operačného programu Výskum a vývoj z Európskeho fondu regionálneho rozvoja realizuje celkovo šesť projektov v sume viac ako 20,5 milióna eur. Infraštruktúru výskumu a vývoja zrealizovala v hodnote takmer tri milióny eur, zvyšné štyri projekty boli zamerané na infraštruktúru vysokých škôl v celkovej výške 16,3 milióna eur. Univerzita si tak zlepšila nielen podmienky vzdelávacieho procesu a kvalitu výskumných aktivít, ale zvládla tiež rekonštrukciu, dobudovanie objektov, výbavu laboratórií a skvalitnila informačno-komunikačné technológie.

 
Začiatok stránky
 
Začiatok stránky Začiatok stránky