Dnes je nedeľa, 24.01.2021
Cieľom štrukturálnej a regionálnej politiky Európskeho spoločenstva je vyrovnávať rozdiely medzi bohatými a chudobnými regiónmi v členských krajinách Európskej únie. Táto politika je založená na finančnej solidarite medzi regiónmi a vyznačuje sa poskytovaním finančnej pomoci do regiónov, ktoré nedosahujú primeranú úroveň ekonomického a sociálneho rozvoja. Pomoc sa realizuje pomocou štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu, ktoré sú hlavnými finančnými nástrojmi európskej regionálnej politiky.
Pre obdobie rokov 2007-2013 bude regionálna politika realizovaná prostredníctvom týchto štrukturálnych fondov:
Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR/ERDF) – fond pomáha znižovať regionálne rozdiely v rámci Európskej únie. ERDF sa bude zameriavať hlavne na podporu trvalo udržateľného integrovaného regionálneho a miestneho rozvoja a zamestnanosti, zlepšenie konkurencieschopnosti a územnej spolupráce.
Priority financovania zahŕňajú výskum a inovácie, ochranu životného prostredia a prevenciu rizík, pričom investície do infraštruktúry budú naďalej zohrávať významnú úlohu najmä v menej rozvinutých regiónoch.
Európsky sociálny fond (ESF) – prispieva k prioritám Spoločenstva, pokiaľ ide o posilňovanie hospodárskej a sociálnej súdržnosti prostredníctvom zlepšovania možnosti zamestnania sa a pracovných príležitostí. Pomoc z ESF by mala zameriavať najmä na tieto kľúčové oblasti:
- zlepšovanie prispôsobivosti pracovníkov a podnikov,
- skvalitňovanie ľudského kapitálu, rozširovanie prístupu k zamestnanosti a účasti na trhu práce,
- posilňovanie sociálnej inklúzie znevýhodnených osôb,
- boj proti diskriminácii,
- motivovanie ekonomicky neaktívnych osôb, aby vstúpili na trh práce,
- podporu partnerstiev pre reformu v oblasti zamestnanosti a inklúzie.
Kohézny fond (KF) – podpora z fondu je zameraná na veľké infraštruktúrne projekty v oblasti životného prostredia a transeurópskych dopravných sietí. V programovom období 2007-2013 bude fond prispievať najmä na viacročné investičné programy, ktoré budú riadené decentralizovane.
Hlavné priority programového obdobia 2007-2013 sa nesú v znamení Lisabonskej stratégie, ktorá si kladie za cieľ urobiť z Európskej únie do roku 2010 najdynamickejšiu a najkonkurencieschopnejšiu poznatkovo orientovanú ekonomiku.
Pre toto programové obdobie boli v rámci štrukturálnych fondov definované 3 ciele a to:
Cieľ Konvergencia financovaný z ERDF a ESF sa sústredí na regióny NUTS 2, ktorých hrubý domáci produkt na obyvateľa v parite kúpnej sily (HDP/obyv. v PKS), vypočítaný na základe údajov Spoločenstva za obdobie rokov 2000 - 2002, je menej ako 75 % priemerného HDP v EÚ-25 za rovnaké referenčné obdobie – čo je v prípade SR celé jej územie s výnimkou Bratislavského kraja.
Cieľ Konvergencia financovaný z Kohézneho fondu pokryje členské štáty, ktorých hrubý národný dôchodok (HND) na obyvateľa v parite kúpnej sily, vypočítaný na základe údajov Spoločenstva za obdobie rokov 2001 - 2003, je menej ako 90% priemeru HND v EÚ-25, a ktoré majú program na splnenie podmienok hospodárskej konvergencie – tieto kritériá SR spĺňa.
Tento cieľ je zameraný na urýchlenie štrukturálnej konvergencie najmenej rozvinutých členských štátov a regiónov zlepšovaním podmienok rastu zamestnanosti prostredníctvom zvyšovania a zlepšovania kvality investícií do hmotného a ľudského kapitálu, rozvoja inovácií a znalostnej spoločnosti, prispôsobivosti na hospodárske a sociálne zmeny, ochrany, zlepšovania životného prostredia a administratívnej efektívnosti. Tento cieľ predstavuje prioritu fondov.
V rámci cieľa Regionálna konkurencieschopnosť a zamestnanosť sú oprávnené na financovanie zo štrukturálnych fondov tie regióny NUTS 2, ktoré nespadajú do cieľa Konvergencia financovaného zo štrukturálnych fondov– čo je v prípade SR Bratislavský kraj. Tento cieľ je zameraný na posilnenie konkurencieschopnosti a príťažlivosti regiónov, ako aj zamestnanosti predvídaním hospodárskych a sociálnych zmien a podporenia inovácií, spoločnosti založenej na vedomostiach, podnikateľského ducha, ochrany životného prostredia a prevencie pred rizikami, podporu adaptability pracovníkov a podnikov a rozvoj trhov práce, orientovaných na sociálne začlenenie.
Cieľ Európska územná spolupráca je v prípade cezhraničnej spolupráce oprávnený pre pohraničné regióny NUTS 3; v prípade nadnárodnej spolupráce – nadnárodné oblasti; v prípade medziregionálnej spolupráce, sietí spolupráce a výmeny skúseností – územie celého Európskeho spoločenstva.
Tento cieľ je zameraný na posilnenie cezhraničnej spolupráce prostredníctvom spoločných miestnych a regionálnych iniciatív, posilnenie nadnárodnej spolupráce prostredníctvom akcií prispievajúcich k integrovanému územnému rozvoju napĺňajúcemu priority Spoločenstva a na posilnenie medziregionálnej spolupráce a výmeny skúseností.