Preskočiť na obsah stránky

Výskumná agentúra

Dnes je nedeľa, 18.04.2021

Hlavná stránka  Agentúra  Informácie pre médiá  28.10.2014: Zdigitalizovaná história Oravy a Liptova  
 

Slovník pojmov

A, B, C, D, E, F, G, H, CH, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z,
 

Newsletter

 
 

28.10.2014: Zdigitalizovaná história Oravy a Liptova

Tradície, kultúrne dedičstvo a umenie starých mám je v súčasnom trende globalizácie čoraz ťažšie udržiavať. S cieľom uchovávať ich aj na Slovensku podporila Európska únia projekty zamerané na digitalizáciu v rámci slovenskej Katolíckej univerzity v Ružomberku. 

Projekt Objavovanie strateného v čase, umenie remesla etnografického charakteru regiónov Liptova a Oravy spustila zvedavosť. Čo sa asi nachádza v truhliciach starých mám? Odpoveď našli študenti pod vedením svojich pedagógov priamo v teréne, kde nachádzali zabudnuté vzácne predmety - od odevu, cez hudobné nástroje či zanedbané maľby.

Zozbieraný materiál – autentické audiovizuálne nahrávky rozhovorov, ukážky remeselných postupov, obliekanie krojov, zvukové nahrávky piesní, dobové fotografie aj darované originálne artefakty sa stali súčasťou študijnej zbierky Centra etnografie a umenia na univerzite v Ružomberku. Centrum bolo zriadené v rámci projektu a tiež otvorené a sprístupnené akademickej obci.

Na projekt, ktorý sa realizoval od novembra 2009 do februára 2012 na Pedagogickej fakulte KU, získala univerzita nenávratný finančný príspevok viac ako 200-tisíc eur z operačného programu Výskum a vývoj.

Pokračovaním prvotného cieľa, zamerať sa na minulosť, je následná digitalizácia znovuobjavených diel, ktorú riešil ďalší projekt Zlepšovanie infraštruktúry na KU v Ružomberku ako investícia do lepšej kvality vzdelávania za 2,3 milióna eur.  

Značnú časť finančného príspevku pokrývalo samotné vybudovanie digitalizačného pracoviska. V rámci neho univerzita zabezpečuje skenovanie kníh, rukopisov, katalogizáciu týchto starých kníh, riadenie a spracovanie do digitalizačného procesu, archiváciu a následne publikáciu.

Katolícka univerzita v Ružomberku je už viac ako rok známa svojou modernou knižnicou. V rámci eurofondov využila na jej stavebné práce, technológie a zariadenia viac ako 5 miliónov eur.

„Knižnica je na každej jednej univerzite takým centrom, kde sa zbiehajú nitky. Je tu prítomný dotyk s minulosťou, hlavne v historických knižniciach, čo je aj prípad našej knižnice. Mať knihu v ruke, to je naozaj zážitok pre každého - dotýkam sa práce toho človeka a keď ju držím, tak tým vlastne oceňujem jeho prácu a odkaz pre budúce generácie,“ uviedol rektor univerzity Mons. Prof. Jozef Jarab. Knižnica podľa jeho slov predstavuje maličké mesto s námestíčkami a ulicami, študenti majú k dispozícii časopisecký, vedecký a knižný fond a, samozrejme, nechýba obchod ani kaviarnička.

„Slovenská história, ale i samotné knihy, diela, piesne sú to, čo nám ostáva po predkoch. Zároveň však pre nás predstavujú zdroj čerpania poznatkov či skúseností. I preto sa teším, že eurofondy boli využité aj na mapovanie histórie Oravy a Liptova a poznatky budú v digitalizovanej podobe uložené v jednej z najmodernejších knižníc na Slovensku,“ dodáva k projektom i minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini.

Katolícka univerzita v Ružomberku z operačného programu Výskum a vývoj prostredníctvom Agentúry MŠVVaŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ realizovala celkovo  sedem projektov v hodnote nenávratného finančného príspevku viac ako 21,5 milióna eur. Z toho dva sa zamerali na prenos poznatkov získavaných výskumom a vývojom do praxe. Zvyšných päť projektov realizovalo budovanie infraštruktúry vysokej školy a modernizáciu vnútorného vybavenia za účelom  zlepšenia podmienok vzdelávacieho procesu. Išlo tu predovšetkým o informatizáciu a zlepšenie vzdelávacej laboratórnej, digitalizačnej a ubytovacej infraštruktúry.

 

 
Začiatok stránky
 
Začiatok stránky Začiatok stránky