Preskočiť na obsah stránky

Výskumná agentúra

Dnes je piatok, 23.04.2021

Hlavná stránka  Agentúra  Informácie pre médiá  20.05.2014: Eurofondy pomohli TUKE vstúpiť do Európskeho výskumného priestoru  
 

Slovník pojmov

A, B, C, D, E, F, G, H, CH, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z,
 

Newsletter

 
 

20.05.2014: Eurofondy pomohli TUKE vstúpiť do Európskeho výskumného priestoru

Implantáty šité na mieru a výskum získavania a spracovania zemských zdrojov patria medzi najvýraznejšie úspechy Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Vďaka 31 projektom, na ktoré získala od Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ financie vo výške 58,7 mil. Eur, sa zaradila do Európskeho výskumného priestoru.

Atraktivita a zviditeľnenie. Toto sú podľa rektora Antona Čižmára dva najväčšie a najdôležitejšie prínosy eurofondov programového obdobia 2007-2013. Univerzita ich využila aj na obnovu technickej infraštruktúry a dnes sa môže pýšiť ojedinelým vzdelávaním pomocou modernej streamingovej technológie. ,,Vďaka modernej videokonferenčnej miestnosti sme sa dostali do akademickej špičky. V súčasnosti máme v rámci severoamerických štátov napojenie na viac ako 200 univerzít“, uviedol rektor.

Keďže TUKE je v mnohých odboroch jediným centrom vedy, výskumu a vzdelávania na východe Slovenska,  18 projektov bolo zameraných na prenos poznatkov do praxe. Ich výsledky sú už dnes využiteľné nielen v automobilovom priemysle, ale aj v priemysle bielej techniky a v medicíne.  Príkladom je laboratórium počítačovej tomografie, ktoré je vybavené špičkovým zariadením. ,,Počítačová tomografia je  diagnostický systém, ktorý pracuje podobne ako röntgenový systém - je to vlastne zisťovanie vnútorných chýb materiálu alebo súčiastok bez toho, aby sme deštruovali či už súčiastku alebo zariadenie. V súčasnosti máme zrealizovaných 13 implantátov z titánu, ktoré nahradzujú niektoré časti ľudského tela a boli vyvinuté aj vďaka tomuto zariadeniu“, vysvetľuje rektor.

Šesť unikátnych riešení dosiahol univerzitný tím v oblasti výskumu získavania a spracovania surovín zo zemských zdrojov. Slovensko je relatívne bohaté na nerastné suroviny, či už je to magnezit, vápenec, alebo mastenec. Budúcnosť fakúlt v novom programovom období vidí rektor práve v transfere technológií do praxe.

 
Začiatok stránky
 
Začiatok stránky Začiatok stránky