Dnes je sobota, 23.01.2021
Europrojekty školám v mnohom pomohli
Agentúru Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ (ASFEU) začal riadiť v decembri 2012. Do funkcie generálneho riaditeľa bol menovaný v poslednom roku sedemročného programového obdobia – v čase vyhlasovania posledných výziev pre operačný program Vzdelávanie (OPV). Na otázky o dosiahnutých výsledkoch a dopytovo orientovaných projektoch odpovedá RNDr. Marián Kostolányi, generálny riaditeľ ASFEU.
Presne pred rokom ste sa v rozhovore Učiteľských novín vyjadrili, že vaším cieľom bude čo najviac zvýšiť čerpanie finančných prostriedkov. Podarilo sa?
V prípade OPV bolo doteraz vyhlásených 33 výziev v celkovej alokácii 378 miliónov eur. Rok 2013 bol špecifický v tom, že sme v závere programového obdobia, čiže tie možnosti boli takpovediac limitované. Vyhlásili sme tri výzvy vo výške 10,6 milióna eur. Momentálne prebieha ukončovanie projektov a priebežná úhrada žiadostí o platbu. V novembri sa Slovensku otvorili možnosti dlhšieho čerpania eurofondov v rámci operačných programov. Čo to bude znamenať pre Vzdelávanie, zatiaľ nebudem konkretizovať, keďže sa v tejto veci stále rokuje.
V rámci ktorých opatrení bolo podporené regionálne školstvo?
Osem výziev bolo vyhlásených pre opatrenie Premena tradičnej školy na modernú. V rámci nich sme podporili 504 projektov vo výške 96,7 milióna eur. Školy zo všetkých regiónov, s výnimkou Bratislavy, predkladali projekty, ktoré boli zamerané na dosiahnutie cieľa opatrenia – uskutočniť obsahovú prestavbu vzdelávania na základných a stredných školách a s využitím inovovaných foriem a metód výučby pripraviť absolventa pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti, ako aj pre jeho nadväzujúce vzdelávanie v systéme vysokých škôl a ďalšieho vzdelávania. Dvadsať projektov vo výške 2,7 milióna eur bolo realizovaných v školách Bratislavského kraja. Eurofondy našim školám v mnohom pomohli.
Verejnosť a médiá si často mylne myslia, že peniaze určené na projekty by mohli nahradiť chýbajúce financie v školstve, prípadne sa presunúť na platy učiteľov. Dá sa to?
V žiadnom prípade. Aj preto ma mrzí nesprávna interpretácia využitia štrukturálnych fondov zo strany médií. Eurofondy sú pre naše školy alternatíva k financovaniu školstva. Úlohou agentúry je zabezpečiť proces implementácie pomoci zo štrukturálnych fondov EÚ. V praxi to znamená, že vyhlásime výzvu, škola vypracuje svoj vlastný projekt, požiada o nenávratný finančný príspevok a v prípade jeho schválenia ten projekt realizuje. Príspevok je viazaný na aktivity projektu, čiže nemôže byť inak využívaný. Všetko, samozrejme, podlieha kontrole a musí byť schválené ako oprávnený výdavok.
Čo je v rámci OPV momentálne aktuálne?
Ako som spomínal, úspešní žiadatelia posledných výziev budú v horizonte budúceho roka realizovať svoje projekty, agentúru čaká ešte veľa práce práve v závere tohto programového obdobia. Základné školy by mohla zaujímať aktuálna súťaž Vitaj v našom regióne!. Určená je pre našich prijímateľov, a do súťaže sa môžu prihlásiť do 20.decembra. Úlohou je vytvoriť cudzojazyčnú pomôcku. Víťazné práce budú odmenené poukážkou na nákup študijných materiálov - kníh, CD, DVD v hodnotách 600, 450 a 300 eur. Keďže jazyky otvárajú brány poznania, aj touto formou radi podporíme aktivity, ktoré súvisia so vzdelávaním. Niektoré základné školy sa práve v projektoch zamerali na potrebu výučby cudzích jazykov. Môžem spomenúť napríklad projekt Znalosť cudzích jazykov nám otvára dvere do sveta, ktorý realizovala Základná škola Kežmarská v Košiciach. Získala nenávratný finančný príspevok 65-tisíc eur. Alebo spomeniem Základnú školu na Sibírskej ulici v Prešove, ktorá realizovala projekt Jazykové vyučovanie – učenie sa jazykom vo výške príspevku takmer 99-tisíc eur.
Súťaže ASFEU predstavujú pre nás vždy príjemné spestrenie, hlavne ich vyhodnocovanie. Už teraz sa teším na tie najlepšie!
Ďakujem za rozhovor.
Mgr. Eliška Šandorová
Odbor informovania a publicity
Publikované v Učiteľských novinách č. 36, 12.12.2013