Preskočiť na obsah stránky

Výskumná agentúra

Dnes je štvrtok, 22.04.2021

Hlavná stránka  Agentúra  Informácie pre médiá  09.05.2014: Eurofondy prispeli na výskum SAV sumou 155 miliónov eur  
 

Slovník pojmov

A, B, C, D, E, F, G, H, CH, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z,
 

Newsletter

 
 

09.05.2014: Eurofondy prispeli na výskum SAV sumou 155 miliónov eur

Už viac ako 60 rokov sústreďuje Slovenská akadémia vied (SAV) na svojich pracoviskách najvýznamnejších vedcov. V programovom období 2007-2013 im eurofondy umožnili realizovať až 73 projektov. Podľa predsedu SAV spočíva ich najväčší prínos v investícii do infraštruktúry výskumu a vývoja, v skvalitnení prístrojov a taktiež v rekonštrukcii ústavov akadémie. 

V operačnom programe Výskum a vývoj získala SAV na projekty nenávratné finančné príspevky vo výške takmer 155 miliónov eur prostredníctvom Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ (ASFEU). ,,Myslím si, že táto suma bola v rámci štrukturálnych fondov viac ako dostatočná. Najdôležitejšie je, že akademická sféra sa v projektoch prepojila so súkromnou, zabezpečil sa prenos poznatkov do praxe a podporili sa centrá excelentnosti. Na tie išlo najviac, takmer 68 miliónov eur,“ uviedol Marián Kostolányi, generálny riaditeľ ASFEU.

Mnohé projekty vedcov zviditeľnili Slovensko. Jedným z nich je skúmanie slnečnej koróny unikátnym prístrojom zakúpeným z eurofondov, ktorý je jediný v Európe. Ďalší prístroj astronómov (bolidová kamera) bol začlenený do Európskej bolidovej siete, ktorá sleduje dopady väčších telies do atmosféry alebo až na zemský povrch. O spoluprácu na výskume požiadali našich vedcov Američania.

Výskumy vedeckých pracovníkov nám možno v blízkej budúcnosti pomôžu účinne bojovať s kliešťami, ktoré spôsobujú veľmi vážne ochorenia u ľudí. ,,Snažíme sa vyvinúť takú vakcínu, ktorá pochádza zo slinných žliaz kliešťov, sú to rôzne bielkoviny a tieto by mali slúžiť na vakcináciu. Zabránia tomu, aby kliešť nerušene mohol cicať krv a zároveň prenášať tieto ochorenia. Musíme pripraviť perfektnú diagnostiku,“ uviedol Jaromír Pastorek, predseda SAV.

SAV vo výskumnej činnosti významne spolupracovala nielen so súkromným sektorom, ale ako partner aj s mnohými univerzitami.

 
Začiatok stránky
 
Začiatok stránky Začiatok stránky