Preskočiť na obsah stránky

Výskumná agentúra

Dnes je štvrtok, 22.04.2021

Hlavná stránka  Agentúra  Informácie pre médiá  05.06.2014: Liečivé rastliny sa šľachtia aj v univerzitnej záhrade v Prešove  
 

Slovník pojmov

A, B, C, D, E, F, G, H, CH, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z,
 

Newsletter

 
 

05.06.2014: Liečivé rastliny sa šľachtia aj v univerzitnej záhrade v Prešove

Vedecký tím Prešovskej univerzity v Prešove vyšľachtil nové odrody rumančeka kamilkového a mäty piepornej. Zaujímavosťou tohto šľachtenia je to, že zatiaľ čo v komerčne pestovanej mäte piepornej  je obsah mentolu v sušine na úrovni približne 20 %, vyšľachtením novej odrody je jej podiel nad 70 %.  Tento výskum bol financovaný z eurofondov.

Výskum spočíval v zhromažďovaní viacerých genotypov rastlín jedného druhu z rôznych prostredí vo svete, ktoré sú v odlišných ekologických podmienkach jedinečné. ,,Najprv ich vypestujeme na experimentálnom pozemku, potom idú do laboratória kde sa destilujú látky, silice a zisťuje sa obsah biologicky aktívnych látok. Zámerom šľachtenia je posilniť niektorú z týchto zložiek, ktorá je biologicky aktívna a má využitie vo farmaceutickom, potravinárskom či kozmetickom priemysle. V podstate tie účinky sú zaujímavé aj v oblasti fytoterapie, pretože sa zistilo, že silice chránia rastliny pred hubovitými ochoreniami, a sú využiteľné aj pre človeka," uviedol René Matlovič, rektor univerzity.

Prešovská univerzita má v rámci projektov, ktoré realizovala v operačnom programe Výskum a vývoj, aj unikát v oblasti výskumu lingvokulturológie, prekladateľstva a tlmočníctva. ,,Máme techniku, ktorá sa v takej zostave nenachádza nikde inde na Slovensku, ani v strednej Európe. Veda a výskum sa tu rozvíjajú aj v oblasti jazyka masmédií, fonetiky a fonológie, a detskej reči,“ doplnil rektor Matlovič. Významne sa tým zvyšuje úroveň odborného, umeleckého prekladu, konzekutívneho a simultánneho tlmočenia.

Agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ schválila univerzite 12 projektov v celkovej výške 26,2 mil. eur.

 
Začiatok stránky
 
Začiatok stránky Začiatok stránky