Preskočiť na obsah stránky

Výskumná agentúra

Dnes je štvrtok, 22.04.2021

Hlavná stránka  Agentúra  Informácie pre médiá  02.10.2014: Eurofondy pomáhajú v boji s nákazou zvierat  
 

Slovník pojmov

A, B, C, D, E, F, G, H, CH, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z,
 

Newsletter

 
 

02.10.2014: Eurofondy pomáhajú v boji s nákazou zvierat

Základom zdravej potraviny je zdravé zviera. Význam tohto tvrdenia si uvedomujú i slovenskí odborníci a v rámci výskumu realizovanom na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach sa venujú výskumu infekčných chorôb zvierat prenášaných na ľudí prostredníctvom potravín. Skúmanie biologických rizík v potravinách prebieha priamo na univerzite v zriadenom excelentnom pracovisku. 

      Centrum excelentnosti pre nákazy zvierat a zoonózy, vybudovala univerzita v spolupráci s Parazitologickým ústavom Slovenskej akadémie vied za viac ako 1,2 milióna eur z prostriedkov Európskej únie. Svoju vedecko-výskumnú činnosť zameralo na biologické riziká potravín, ktoré so sebou prinášajú mikroorganizmy. Cieľom je zabezpečiť potravinovú kvalitu a bezpečnosť prevenciou chorobnosti úžitkových zvierat. „Úlohou projektu je schopnosť izolovať choroboplodné zárodky a určiť aké toxické látky produkujú do svojho prostredia,“ spresnil rektor univerzity Emil Pilipčinec.

      „Vážime si schopnosti slovenských vedeckých pracovníkov, ako i úspechy vysokých škôl v tejto oblasti. I preto vítame možnosť financovať práve vedu a výskum prostredníctvom eurofondov a tešíme sa z dosahovaných úspechov,“ hovorí minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini.

      V rámci projektu univerzita vybudovala aj jediné laboratórium na Slovensku, v ktorom sa realizuje experimentálny výskum na zvieracích modeloch za veľmi prísnych legislatívnych podmienok v takzvanom bezmikróbnom prostredí. Vedci v ňom skúmajú vzťah medzi potenciálnym zárodkom - patogénom a hostiteľom a objavujú nové očkovacie látky, ktoré chránia nielen zvieratá, ale predovšetkým ľudské zdravie.

      Univerzita v rámci operačného programu Výskum a vývoj z Európskeho fondu regionálneho rozvoja realizuje celkovo šesť projektov v sume viac ako 20,5 milióna eur. Infraštruktúru výskumu a vývoja zrealizovala v hodnote takmer tri milióny eur, zvyšné štyri projekty boli zamerané na infraštruktúru vysokých škôl v celkovej výške 16,3 milióna eur. Univerzita si tak zlepšila nielen podmienky vzdelávacieho procesu a kvalitu výskumných aktivít, ale zvládla tiež rekonštrukciu, dobudovanie objektov, výbavu laboratórií a skvalitnila informačno-komunikačné technológie.

 
Začiatok stránky
 
Začiatok stránky Začiatok stránky